Warning: vsprintf(): Too few arguments in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expresswieczorny.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1390

Warning: mysqli_query(): Empty query in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expresswieczorny.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2024
Spłyń Bzurą na byle czym – Express Wieczorny

Spłyń Bzurą na byle czym

Wielkimi krokami zbliża się już VII edycja Święta Bzury. Będą konkursy, zawody, koncerty i wiele ciekawych stoisk. Podczas święta, które odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia, zostanie zorganizowany pierwszy w historii Sochaczewa spływ Bzurą na byle czym.

Przed nami kolejna już VII edycja jednej z największych imprez plenerowych Sochaczewa, czyli Święto Bzury. W tym roku święto otrzymało swojego patrona, a jest nim Janusz Szostak, pomysłodawca imprezy i twórca Expressu Sochaczewskiego.

Janusz przez całe życie marzył o tym, aby tereny nad Bzurą stały się miejscem, gdzie mieszkańcy mogą odpoczywać, spotykać się i bawić, i te marzenia się spełniły. Dlatego tegoroczne święto będzie różnić się od poprzednich, przede wszystkim z powodu samej formuły. A ta tegoroczna, to powrót do krainy dzieciństwa. Stąd olbrzymia liczba zawodów i konkursów, zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Nad Bzurę powrócą m.in. wyścigi rowerowe dla najmłodszych czy zawody wrotkarskie. Po raz pierwszy w historii Sochaczewa zostanie zorganizowany spływ na byle czym Bzurą. Choć nie do końca będzie to pierwszy taki spływ. Pierwszego dokonało pod koniec lat 50. ubiegłego wieku pięciu brzdąców, mających po kilka lat: Andrzej Wągrocki, Paweł Orych, Marian Janiszewski, Kazimierz Janiszewski oraz mój brat Waldemar Szostak.  W olbrzymiej metalowej balii pokonali oni dystans od przystani do miejsca, w którym stoi obecnie Pomnik Obrońców Sochaczewa. I właśnie taki dystans będą mieli do pokonania uczestnicy spływu na byle czym – mówi Jerzy Szostak, redaktor naczelny Expressu Sochaczewskiego. Dodajmy, że z kolei naczelny Expressu wraz z Mirosławem Adamkiewiczem, Wojciechem Czubatką oraz Hubertem Cytowskim jako pierwsi w historii na tratwie z butelek spłynęli Bzurą z Łowicza do Sochaczewa.

Zbuduj tratwę

Aby wziąć udział w spływie, nie trzeba spełniać specjalnych wymagań. Po prostu trzeba skonstruować samemu coś, co będzie pływało i przestrzegać pewnych zasad. – Ponieważ jest to pierwszy spływ, nie będzie prowadzona rejestracja internetowa. Uczestnicy będą zapisywani na starcie, czyli na przystani, tuż przed rozpoczęciem imprezy, a ta zacznie się około godziny 15.00 – mówi Jerzy Szostak. Jak dodaje, nie oznacza to, że uczestników nie będą obowiązywały żadne reguły.

Otóż w spływie mogą brać udział wyłącznie konstrukcje mogące samodzielnie utrzymać się na wodzie, wykonane własnoręcznie przez uczestników spływu i dopuszczone przez organizatorów. A to oznacza, że nie mogą to być konstrukcje zbudowane na przykład z łodzi, kajaków. Czyli inaczej mówiąc, do spływu nie zostaną dopuszczone jednostki standardowe wyprodukowane niesamodzielnie. Ponadto mogą być one poruszane jedynie siłami natury lub przy pomocy siły mięśni członków załóg. Co oznacza, że do zawodów nie będą dopuszczane jednostki o napędzie motorowym. Sama załoga „byle czego” musi się składać się z minimum 2 osób i każda z nich musi być pełnoletnia. Natomiast osoby poniżej 18 roku życia muszą posiadać pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w zawodach i co najważniejsze, jeden z członków załogi musi być rodzicem osoby niepełnoletniej.

Piłeś nie płyniesz

Kiedy już załoga jest skompletowana, wybiera ze swojego grona kapitana, który odpowiada za przestrzeganie warunków uczestnictwa i w dniu zawodów jest osobą do kontaktów dla organizatorów. Kolejnym warunkiem dopuszczenia do startu jest zachowanie stanu niewskazującego na spożycie alkoholu, a w przypadku złamania tej reguły załoga zostaje automatycznie zdyskwalifikowana.

Ale na tym nie koniec. Załoga odpowiada za przywiezienie na miejsce startu i odwiezienie z mety konstrukcji pływającej. Co oznacza, że uczestnicy spływu odpowiadają również za usunięcie konstrukcji pływającej z rzeki oraz nabrzeża. Załogi zobowiązane są do posiadania własnych środków bezpieczeństwa, tj. kapoków, kamizelek ratunkowych itp. Każdy uczestnik jest zobowiązany do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i bezwzględnego stosowania się do poleceń organizatorów w tym zakresie. Zarówno załogi, jak i poszczególni członkowie załóg nie będą wysuwać wobec organizatorów roszczeń za uszkodzenia osobowe i materialne. Uczestnicy spływu samodzielnie odpowiadają za potrzebne ubezpieczenia w związku z udziałem w imprezie, np. ubezpieczenie OC, NW itd.

Rolki i rowerki na bulwarach

Ale spływ, to nie jedyna atrakcja tegorocznego Święta Bzury. Kolejną będzie Święto Rolek – czyli pokazy jazdy na rolkach, szkolenie z podstawowych technik jazdy na rolach oraz zawody rolkarskie, które zostaną poprowadzone przez Monikę Gontę, założycielkę szkółki wrotkarskiej w Mołdzieszynie. Uczestników obowiązują podstawowe zasady, czyli każdy oprócz sprawnych rolek musi mieć sprzęt ochronny: kask, komplet ochraniaczy (obowiązkowo na kolana). A osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę rodzica na udział w imprezie – mówi Monika Gonta. Jak dodaje, zawody zostaną rozegrane w trzech kategoriach: 6-7 lat dystans 100 metrów, grupa 8-12 dystans 200 metrów oraz grupa powyżej 13 lat, tzw. pętla. Sama impreza rozpocznie się około godziny 15.00 na bulwarach.

Na tej samej trasie odbędą się „Love-lki”, czyli wyścigi rowerowe dla najmłodszych. W imprezie będą mogły wziąć udział dzieci do ósmego roku życia. Uczestnicy zostaną podzieleni na trzy grupy: do 4 lat, 4-5 lat oraz 6-8 lat. Warunkiem uczestnictwa jest sprawny rower, kask oraz pisemna zgoda rodziców – mówi Monika Gonta.

Przypomnijmy, że organizatorami Święta Bzury im. Janusza Szostaka jest  Miasto Sochaczew i  Express Sochaczewski.

Natomiast współorganizatorzy to: MOSiR Sochaczew, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, ZWiK, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie, Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie, 3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, ZHP Sochaczew, SWOPR, UKS „dwójka” Sochaczew, UKS Dragon Fight Club, UKS „Orkan Judo”, SKTS, UKS „Siódemka”, UKS Sochaczewskie Centrum Sportów, Karate Klub Sochaczew, KP Orkan Sochaczew, Piłkarskie Orły, Klub Maratończyka „Aktywni”, Stowarzyszenie Na Rzecz Sportu i Rekreacji „Razem i Sprawnie”, WKS „MOSiR” Sochaczew, RC Orkan Sochaczew i Rugby Veterans, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie, Polski Czerwony Krzyż Klub Honorowych Dawców Krwi Ziemni Sochaczewskiej w Sochaczewie, SUTW, ATUT, TPD, Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „Z Sercem Do Wszystkich”, Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza, Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Sochaczewie, Gymme Fitness Club, Xtreme Fitness Sochaczew, HOLLY Świat Kolorów, Gminy Powiatu Sochaczewskiego.

A patronat honorowy nad imprezą objął Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*