Kolejne wystawy w Publicznym Ognisku Plastycznym

Publiczne Ognisko Plastyczne w Grodzisku Mazowieckim, to placówka doskonale znana wszystkim, którzy interesują się sztuką. Placówka istnieje już ponad 70. lat, a pod jej skrzydłami przez ten czas znalazło się wielu adeptów sztuki oraz ludzi wrażliwych na kulturę.

POP cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko Grodziszczan czy mieszkańców okolicznych gmin. Bywały sytuacje, że do ogniska przyjeżdżali adepci z Warszawy, co świadczyć może o wysokim poziomie i uznaniu renomy tego miejsca.

Dzięki temu, że od stycznia 2017r. przy wsparciu organu prowadzącego, czyli Starostwa Powiatu Grodziskiego ze Starostą Markiem Wieżbickim na czele, ognisko zyskało nową siedzibę, którą dyrektor Jakub Cwieczkowski wraz z pracownikami mogli zaadaptować według własnych potrzeb. Miejsce to stało się jeszcze bardziej komfortowe i daje więcej możliwości nie tylko, jeśli chodzi o warsztat pracy, ale także o możliwość prezentacji powstałych w ognisku prac, a także dzieł zaprzyjaźnionych z ogniskiem artystów.

W październiku br. w Publicznym Ognisku Plastycznym im. Jana Skotnickiego miała miejsce wystawa Marka Konatkowskiego pt. „Światowe życie”. Prezentowane były dwa cykle prac tego artysty: bardziej graficzne – „miasta” oraz cykl „basenowy” prezentujący barwne sceny rodzajowe. Część prac nadal można podziwiać w sali, w której na co dzień prowadzone są warsztaty z dziećmi. Taka jest idea tego miejsca. Zostało ono tak zaprojektowane, by wielkie przestrzenie na czas wystaw były uprzątnięte, a w tygodniu, kiedy odbywają się zajęcia, dzieci mogły tworzyć własne prace w towarzystwie sztuki, która zdobi ściany. Co ciekawe nie zdarzyło się, by jakakolwiek praca została zniszczona pomimo tego, że są prowadzone tam np. warsztaty z ceramiki. Świadczy to o dużej świadomości i szacunku do dzieł już najmłodszych podopiecznych ogniska.

Kolejna wystawa swoją premierą w ognisku miała 5 listopada. W tym dniu zostały zaprezentowana prace Marianny Rakowskiej – studentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace, które tym razem zostały zawieszone w placówce przy ul. Żyrardowskiej 48, to luźny przegląd działalności artystycznej z ostatnich lat, prezentujący liczne techniki malarstwa. Na koniec listopada planowana jest wystawa poplenerowa, podczas której prezentowane będą prace podopiecznych placówki.

Wystawy prac podopiecznych Publicznego Ogniska Plastycznego prezentowane są nie tylko na terenie placówki. W ostatnim czasie dzięki staraniom pracowników i dyrekcji udało się zrealizować wystawę prac w warszawskiej galerii Klif. Dzięki temu do sztuki mają dostęp nie tylko ci, którzy się na niej znają i są mocno zainteresowani tematem malarstwa, ale także zwykli przechodnie.

Trzon Publicznego Ogniska Plastycznego stanowią najmłodsi adepci sztuki, którzy mogą brać udział w licznych zajęciach m.in. z ceramiki, rysunku i malarstwa. Młodzież i osoby dorosłe mogą także korzystać z zajęć z ceramiki, a także z kursów fotografii (pracownia dysponuje własną ciemnią) oraz pracowni grafiki warsztatowej. W ognisku mają oni także okazję zgłębić wiedzę
z zakresu historii sztuki.

Publiczne Ognisko Plastyczne im. Jana Skotnickiego, to wspaniałe miejsce, które doskonale przygotowuje młodzież do podjęcia dalszej nauki w wyższych uczelniach artystycznych oraz szkołach plastycznych. Uczy nie tylko warsztatu, ale także kształtuje wrażliwość i pokazuje jak obcować ze sztuką.      

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*