Mazowsze w bazylice

mazowsze zespół

To było niesamowite wydarzenie. Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” zakończył się owacją na stojąco. W niepokalanowskiej Bazylice Mniejszej tak wybitnej muzycznej uczty jeszcze chyba nie zanotowano.

Zespół „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar „Mazowsza” szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.

W Niepokalanowie wysłuchaliśmy koncertu zatytułowanego „Perły muzyki sakralnej”. Otworzył go nowy proboszcz Niepokalanowa o. Mariusz Książek. Warto dodać, że występ w tutejszej Bazylice wpisał się w ramy trasy koncertowej „Mazowsza” promującej nową płytę zespołu.

W repertuarze znalazły się klasyczne dzieła oratoryjne jak: Requiem czy Msza koronacyjna Mozarta, Stabat Mater Pergolesiego, III Litania Ostrobramska Moniuszki, utwory G.F. Händla, C. Francka, czy P. Mascagniego. W wykonaniu chóru, orkiestry i solistów Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” utwory przybrały zupełnie inny, niepowtarzalny wymiar. P

Poza stroną muzyczno-wokalną, ogromne wrażenie na bardzo licznie przybyłej publiczności wywołały piękne, kolorowe stroje ludowe, jak i sama sceneria koncertu. Cóż, pozostaje czekać na kolejne tego typu wydarzenia, naprawdę warto.

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*