Trafił do aresztu za znęcanie nad rodzina

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować. Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci zostali wezwani na interwencję. Tą zakończyli zatrzymaniem. Mężczyzna usłyszał już zarzut znęcania się nad partnerką i córką oraz niestosowania do wydanego zakazu zbliżania.

Dyżurny komisariatu w Ożarowie Mazowieckim otrzymał zgłoszenie interwencji domowej. Według informacji, były partner próbował dostać się do mieszkania zgłaszającej pomimo wydanego przez sąd zakazu zbliżania się. Mężczyzna używając słów wulgarnych wyzywał najbliższe sobie osoby, groził im pozbawieniem życia.

Mundurowi zakończyli interwencję osadzeniem 40-letniego mężczyzny w policyjnej celi. Policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad żoną i córką oraz niestosowania do wydanego zakazu zbliżania. Decyzją sądu mężczyzna został aresztowany na dwa miesiące.

Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12

asp. Marta Dymek

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*