Sfinansują szkolenia dla kierowców

Swoje umiejętności będą doskonalić kierowcy najmniej doświadczeni w wieku 18-24 lat i seniorzy powyżej 55. roku życia. Szkolenia będą odbywać się na Torze Modlin. Zarząd województwa przeznaczył na tegoroczną edycję 600 tys. zł. Udział w przedsięwzięciu weźmie 440 osób. Dziś rozpoczyna się nabór w Warszawie.

 Z danych obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za rok 2019 wynika, że na drogach województwa mazowieckiego doszło do 3 802 wypadków, w tym 339, w których przynajmniej jeden z kierujących był pod wpływem alkoholu.

 Druga edycja szkoleń

Szkolenia odbywają się dzięki połączeniu sił Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

To kolejna edycja tego programu. Pierwsza tylko utwierdziła nas w przekonaniu, że jest to projekt potrzebny. Bardzo dużo osób zarówno młodych w wieku 18-24 jak i starszych powyżej 55 roku życia zgłosiło się do udziału w ubiegłorocznej edycji. Mam nadzieję, że również i ta edycja przyciągnie kursantów, którzy będą chcieli udoskonalić swoje umiejętności i podszkolić się pod okiem specjalistów – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elzbieta Lanc.

To druga edycja szkoleń. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 700 kierowców. W tym roku ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny w szkoleniach przewidziano udział 440 kierowców. Nabór prowadzą WORD-y z Warszawy, Radomia, Siedlec, Ciechanowa, Ostrołęki i Płocka.

Na Torze Modlin

W trakcie szkolenia organizowanego na Torze Modlin uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych.

Zależało nam na tym, aby specjalistycznymi szkoleniami uświadomić młodych, ale i tych już bardzo doświadczonych kierowców, jak ogromne znaczenie ma nasza kondycja podczas prowadzenia samochodu. Po alkoholu lub innych substancjach psychoaktywnych, po niektórych lekach wsiadanie za kierownicę jest po prostu niebezpieczne. W momencie, gdy nie panuje się nad własnym ciałem, trudno zapanować nad pojazdem – podkreśla Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – To jeden z elementów licznych działań profilaktyki uzależnień, jakie prowadzimy na Mazowszu.

 Zajęcia z teorii poszerzą wiedzę uczestników m.in. o ruchu drogowym czy wpływie alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Natomiast dzięki ćwiczeniom praktycznym kierowcy będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności np. manewrowania pojazdem i radzenia sobie w trudnych sytuacjach pod okiem instruktora techniki jazdy. Jazdy doszkalające będą odbywać się na specjalnym torze i płycie poślizgowej.

Dla młodych i starszych

 Kierowcy często przeceniają swoje umiejętności i w efekcie podejmują ryzykowne działania na drodze. Te z kolei stają się głównymi przyczynami wypadków. Chcemy więc przypomnieć, że technikę jazdy należy szlifować, a wiedzę regularnie aktualizować. Takie szkolenia są szczególnie przydatne młodym kierowcom, mającym tendencję do brawury i starszym – narażonym na rutynę. Dlatego podczas koncentrujemy się na trudnych, a nawet ekstremalnych sytuacjach, które pozwolą kierowcom ocenić własne umiejętności. I zdjąć przysłowiową „nogę z gazu” – podkreśla zastępca dyrektora WORD-u w Warszawie Tomasz Matuszewski. –  Spotkania z psychologiem transportu dostarczą natomiast wiedzy o granicach naszych możliwości – właściwej obserwacji i interpretacji zdarzeń drogowych – dodaje dyrektor WORD-u.

Kierowcy zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

Szkolenia odbywają się dzięki przyznanym przez zarząd województwa środkom (600 tys. zł) oraz funduszom wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. WORD-y przeznaczyły na ten cel blisko 158 tys. zł.

 Marta Milewska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*