Uroczystość ku czci Gen.Dyw. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pilaszkowie

Uroczystość odbędzie się w niedzielę 2 sierpnia 2020 r. o godzinie 15:00 przed pomnikiem Jana Henryka Dąbrowskiego w Pilaszkowie(gmina Ożarów Mazowiecki) na terenie parku dworskiego otaczającego Dom Opiekuńczo-Leczniczy (wstęp przez bramę zachodnią przy ul. Zaborowskiej, tuż obok budynku ww. Domu Opiekuńczo-Leczniczego).

Wspomnianą uroczystość (oraz 8 podobnych na Pomorzu, w Wielkopolsce i Małopolsce, które również odbędą się 2 sierpnia) zorganizowałem apolitycznie, niekomercyjnie i społecznie, bo jestem miłośnikiem historii Księstwa Warszawskiego i bardzo szanuję Pana Generała Jana Henryka Dąbrowskiego, a także z następujących powodów:

1) aby symbolicznie nawiązać do takich samych uroczystości ku czci Generała Dąbrowskiego, które w 1949 r. zorganizował ksiądz Karol Wojtyła w Pierzchowcu pod Krakowem – i żeby rozpropagować w społeczeństwie wiedzę na ten temat, bo jest to historia zupełnie nieznana dla historyków – więcej, w moich artykułach, których zapisy w PDF przysyłam w załącznikach (“Mój Gdów”: ss. 8-9; “Nasza Służba”: ss. 12-13);

2) bo dnia 2 sierpnia przypada rocznica urodzin Generała Dąbrowskiego, którą prawdopodobnie była okazją dla księdza Wojtyły, aby zorganizować ww. uroczystości w 1949 r.;

3) bo w tym roku przypada 100 rocznica urodzin Jana Pawła II, dlatego, jest to świetna okazja, aby wyciągnąć na światło dzienne ten nieznany epizod z 1949 roku z życia Jana Pawła II, który z pewnością będzie bardzo ważny dla wielu Polaków – np. tych, którzy wahają się, Pan Generał Jan Henryk Dąbrowski był polskim bohaterem narodowym i zasługuje na szacunek i modlitwę – wg Świętego Jana Pawła II zasługuje i dlatego trzeba to głośno powiedzieć, aby całe społeczeństwo usłyszało.

A wracając do uroczystości w Pilaszkowie – będzie kameralna, jak i pozostałych 8 w pozostałych miejscowościach (max kilkanaście osób, bo uroczystości księdza Wojtyły były kameralne). Zarząd Fundacji zarządzającej Domem Opiekuńczo-Leczniczym w Pilaszkowie na terenie którego wznosi się pomnik Generała Dąbrowskiego wyraził zgodę na odbycie się tej uroczystości (mail ze zgodą na samym końcu niniejszego mail’a), a także zgodę na uczestnictwo księdza w tej uroczystości wyraził proboszcz z Ołtarzewa (mail znajduje się poniżej), a także poprosiłem dyrekcję Domu Opiekuńczo-Leczniczego, aby obok pomnika ustawiono na czas uroczystości flagi biało-czerwone (polskie – symbol Generała Dąbrowskiego) i biało-żółte (papieskie – symbol Jana Pawła II), aby w ten sposób podkreślić, że ta uroczystość ma dwóch równoprawnych Bohaterów i żeby symbolicznie zaznaczyć Ich obecność.

Natomiast, plan uroczystości jest wzorowany na uroczystościach z 1949 r. w Pierzchowcu pod Krakowem zorganizowanych przez księdza Karola Wojtyły, czyli:

1) najpierw odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego,

2) przybliżenie pokrótce biografii Generała Dąbrowskiego i okoliczności wybudowania pomnika w Pilaszkowie,

3) poinformowanie zebranych przez o skromnych uroczystościach poprowadzonych przez Księdza Wojtyłę w 1949 r. w Pierzchowcu,

4) krótka modlitwa w intencji Generała Dąbrowskiego poprowadzona przez księdza,

5) na koniec – wykonanie fotografii zbiorowej uczestników tej uroczystości stojących pod pomnikiem.

Dodam, że poprosiłem o obecność byłego Burmistrza Ożarowa Pana Kazimierza Stachurskiego, którego poprosiłem o wygłoszenie wspomnianej gawędy o Generale Dąbrowskim i pomniku, gdyż wiele lat był muzealnikiem i jest świetnie do tego przygotowany, a także na uroczystości zapowiedziało się kilku radnych i działaczy z Ożarowa, a także zaprosiłem radną powiatu i strażaków, których poprosiłem, aby wzięli wartę honorową przy pomniku.

Adam W. Gorycki 

fot. wikipedia

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*